NickServ, Register, Identify, Drop, Info, Kill Koruması

NickServ Departmanı:  Nick Şifreleme; Register, Nick Şifresine Girme; Identify, Nick Kaydını Silme; Drop, Nick Bilgisi Edinme; Info, Nickserv Zamanlı Koruma; Kill Koruması Nedir? Ne işe yarar NickServ Departmanı olarak bakalım (Nickserv Departmanı 1.ci Bölüm)

NickServ Departmanı

Nick Şifreleme: Register

 

/msg nickserv register şifre Email Bu komutu yazdığınız andan itibaren kullandığınız nicki şifrelemiş olursunuz. Bunu yaparken dikkat etmeniz gereken şifrenizin en az 5 haneli olması ve akılda kolay tutulması olacaktır arkadaşlar. Ayrıca Nick şifrelemede eğer harf kullanacaksanız bu noktaya da dikkat ediniz, Şifrelemede kullanılan harflerin küçük ve büyük olması farkeder. Bu yüzden nick şifrelerken şifrede harf kullandığınızda harflerin küçük veya büyük oluşunu iyi hatırlayınız. ( Örnek: /msg nickserv register 123456 nick@ikilaf.com ) En güvenli nick şifreleme ise; şifrede harf, rakam ve özel karakterlerin beraber bir şekilde kullanılmasıdır. Ayrıca bazı IRC Serverlerde Auth Kodu sistemi vardır, Bu sistemde Nickinizi şifreledikten sonra belirttiğiniz Email adresine Auth Kodu yollanacaktır. Siz bu Auth koduna en erken 1 gün içinde girerek nickinizin kayıt işleminizi tamamlamış olmanız gerekmektedir. Aksi taktirde bir süre sonra Auth kodunu tanıtmadığınız (girmediğiniz) için nickinizin kaydı otomatikmen silinecektir arkadaşlar.

Nick Şifresine Girme: Identify

 

/msg nickserv identify şifre veya /identify şifre Bu komutla daha önce register (şifrelediğiniz) ettiğiniz bir nicki identify edebilirsiniz. Komutun bu formatı sadece o anda kullandığınız nicki identify etmek içindir. Başka bir nicki identify etmek için /msg nickserv identify nick şifre formatını kullanınız.

 

Nick Kaydını Silme: Drop

 

/msg nickserv drop şifre
Daha önce register(şifrelediğimiz) ettiğiniz bir nicki düşürmek için kullanılır.

 

Nick Bilgisi Edinme: Info

 

/nickserv info nick
Register edilmiş (Şifrelenmiş) herhangi bir nick hakkında nickservden bilgi istemek için kullanılır. Bazı IRC serverlerinde (TTnet, sohbetgulunet, v.s) /nickserv set private on komutuyla nicklerin infoları gizlenebilmektedir. O zaman karşınıza size Nickservden bu nick özel bir nicktir diye yanıt gelecektir yada nickin sadece en son giriş zamanını size bildirecektir arkadaşlar.

 

Nickserv Zamanlı Koruma: Kill Koruması

 

/nickserv set kill on|off Sizin IRC`de olmadığınız zamanlarda şifrenizin başkaları tarafından kullanılmasını istemiyorsanız yukarıdaki komutu kullanarak nickinizin kill ayarını aktif hale getirmelisiniz. Bunu yaptığınız zaman server sizin nickinizle her girildiğinde 1 dakika içinde identify edilmesini ister. Eger 1 dakika içinde identify etmezseniz nickiniz Guest85412 , Misafir2145 v.s gibi olur arkadaşlar. Eğer bu fonksiyonu kapatmak isterseniz /nickserv set kill off yazin. Ayrıca birde bu 1 dakikalık süreyi 20 saniyeye düşüren /nickserv set kill quick on komutunu yazabilirsiniz. Bu komutu yazdığınız taktirde Nickserv sizin nickinizle her girildiğinde 1 dakika yerine 20 saniye içinde identify edilmesini ister arkadaşlar.

Samuray

Yazar: Samuray

Bir chat vakti seç ! Sıcak hava, kurak çöl, durgun deniz. Bütün insanlar sohbet'te şimdi muhabbet arkadaşı seçme zamanı. Aradığınız kişi buradamı acaba ? Haydi çok merak ettiniz ise sohbet odasında bakmaya. ;)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir