NickServ; Access, Recover, Ghost, Release, Link-UnLink, MainNick, Statüs, Listchans

NickServ: Nickin Erişim Listesi; Access, Kill Ayarını Aktifleştirme; Recover, Asılı Kalan Nicki Düşürme; Ghost, Nickserv Tarafından Tutulan Nicki Düşürme; Release, Nickleri Birbirine LinkLeme; Link-UnLink, Linkli nicklerdeki Temel Nickin Gösterimi; MainNick, Nick Kullanım Kontrolü; Statüs, Kanallarını Görme; Listchans Nedir? Ne işe yarar (NickServ Departmanı 3.cü Bölüm)

NickServ Departmanı

Nickin Erişim Listesi: Access

 

/nickserv access add/del adres Bu komutla nickinizin access listini oluşturabilirsiniz. Adres yazan kısma yazacağınız adres ile girdiginiz zaman nickiniz kill on olsa bile nickserv identify istemez.(Örnek: Eklemesi /Nickserv access add M3rhametsiz@ikiLaf.com , Silmesi /Nickserv access del M3rhametsiz@ikiLaf.com, Listesi /Nickserv access list )

 

Kill Ayarını Aktifleştirme: Recover

 

/nickserv recover nick sifre Nickiniz kill koruması kapalı olduğu (/Nickserv set kill off ) durumlarda başkası nickinize girdiği zaman bu komutla Nickserv Nickinizin Kill korumasını Bir dakika için aktif halde tutar ve Nickinizi kullanan bir başkasını KILL’ler arkadaşlar.

 

Asılı Kalan Nicki Düşürme: Ghost

/nickserv ghost nick sifre Nickiniz herhangi bir kişi tarafından kullanıldığı zaman veya siz düştüğünüz halde nickiniz düşmediyse bu komutla nickinizi düşürebilirsiniz.

Nickserv Tarafından Tutulan Nicki Düşürme: Release

/nickserv release nick sifre Nickiniz herhangi bir şekilde nickserv tarafından tutulduğu zaman onu kurtarmak için kullanılır. Genelde nicki identify etmeyip düştüğünüz zaman ve guest oldugunuz zaman kullanılır.

 

Nickleri Birbirine LinkLeme: Link-UnLink

 

/nickserv Link nick Genelde kullandığınız nickleri nickinize Link olarak eklerseniz o nickleri kullandığınız zaman nickserv identify istemez. Eğer Linki kaldırmak istiyorsanız /nickserv unlink nick komutu kullanarak linki kaldırabilirsiniz

 

Linkli nicklerdeki Temel Nickin Gösterimi: MainNick

 

/nickserv set mainnick nick Linkli nickler arasındaki temel nicki gösterir Birden fazla linkli nickiniz varsa, kanal access listesi gibi listelerde, hangi nickin gösterileceğini belirlemenize yarar. Bu nicki daha sonra unlink ederseniz, otomatik olarak başka nick seçilecektir.

 

Nick Kullanım Kontrolü: Statüs

 

/nickserv Status nick komutunu kullandığınız zaman o kişinin şifresine girip girmediğini yani nickini identify edip etmediğini kontrol ederiz. Eğer /nickserv status nick 0 çıkarsa o kişinin nicki şifreli değildir; /nickserv status nick 1 çıkarsa o kişi şifreye girmemiştir, bulunduğu nickin kill koruması yoktur. ( Off modunda yani ) Bu nedenle nickde düşmeden durabilmektedir; /nickserv status nick 2 çıkarsa o kişi şifreye girmemiş fakat nickde belli erişimi olmuştur, nickserv ondan şifre istememiştir. Çünkü şifreye girmiş sayılmıştır. Bu şekilde olmasının nedeni nickserv access liste o kişinin eklenmesi veya herkesin eklenmesidir. Fakat o kişi Nickin şifresini değiştiremez, memo okuyamaz, memo gönderemez, yani nickle ilgili ayarlardan hiçbirini yapamamaktadır, sadece nick kullanım izni vardır.; /nickserv status nick 3 çıkarsa o kişi şifreye girmiş demektir. Ayrıca bir kişinin şifresine girip girmediğini anlamanın pratik yolu ise o kişiye whois (/whois nick ) çektiğiniz zaman identified for this nick yazısı görürseniz o kişiyi şifresine girmiş demektir.

 

Kanallarını Görme: Listchans

 

/nickserv Listchans Bu komut nickine hangi kanalların kayıtlı olduğunu gösterir.

Samuray

Yazar: Samuray

Bir chat vakti seç ! Sıcak hava, kurak çöl, durgun deniz. Bütün insanlar sohbet'te şimdi muhabbet arkadaşı seçme zamanı. Aradığınız kişi buradamı acaba ? Haydi çok merak ettiniz ise sohbet odasında bakmaya. ;)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir