MemoServ Komutları: Send, List, Read, Del, Nomemo Komut Departmanı

MemoServ Komutları: Memo Gönderme; Send Komutu, Memo Listesini Görüntüleme; List komutu,  Memoları Okuma İşlemeleri; Read Komutu,  Memo Silme İşlemleri; Del Komutu, Memoyu Kapatma; Nomemo Komutu MemoServ Nedir, MemoServ Ne işe yarar? (MemoServ Departmanı 1.ci bölüm)

MemoServ Departmanı

Memo Gönderme: Send

 

/memoserv send nick Komutu herhangi bir nicke not bırakmak için kullanılır. Birisine memo gönderebilmeniz için hem sizin hem de karşıdaki kişinin nicki registerli ( şifreli ) ve sizin Nickinizi identify (nick şifresinize girmeniz lazımdır) etmeniz gerekir.

 

Memo Listesini Görüntüleme: List

 

/memoserv list Komutu ile size gönderilen memo mesajlarının listesini görebilirsiniz. Bir listede en fazla 20 mesaj tutabilirsiniz.(ikiLaf IRC serverinde daha fazladır bu ayar) Eğer memoservinizde 20 mesaj varsa bunlardan herhangi birini silmeniz gereklidir. Aksi takdirde size yeni bir memo gelmez. Bazı serverlerde Memo Limiti daha yüksektir serverine göre değişir. Ayrıca sadece yeni gelen memoları listelemek istiyorsanız /Memoserv List new komutunu yazmanız gerekir.

 

Memoları Okuma İşlemeleri: Read

 

/memoserv read memonumarası Komutu ile size gelen memoları memonun Listedeki numarasını yazarak okuyabilirsiniz. Tabi memolari görebilmek ve onlari okuyabilmek için nickinizi kullanıyor olmanız ve identify etmiş olmanız gerekiyor. Ayrıca birde son gelen memoyu sadece okumak için /Memoserv read Last komutunu kullanabilirsiniz.

 

Memo Silme İşlemleri: Del

 

/memoserv del memonumber Komutu ile Okuduğunuz memoları silmek için kullanabilirsiniz. Bir memoservde en fazla 20 not bulunabilir. Bu nedenle memonuzda 20 notu tamamen bulundurmayın. Aksi takdirde size not gelmez. Bazı serverlerde Memo Limiti 20den fazladır. Memoların hepsini birden silmek istiyorsanız /Memoserv del all komutunu kullanabilirsiniz.

 

Memoyu Kapatma: Nomemo

 

/memoserv limit 0 Bu komutla memoserv limitinizi 0 yaparak size memo gelmesini engelliyorsunuz. Kimse size memo atamaz. Eğer size tekrar birilerinin memo göndermesini istiyorsanız /memoserv Limit Sayısı yapmanız gerekir.

Samuray

Yazar: Samuray

Bir chat vakti seç ! Sıcak hava, kurak çöl, durgun deniz. Bütün insanlar sohbet'te şimdi muhabbet arkadaşı seçme zamanı. Aradığınız kişi buradamı acaba ? Haydi çok merak ettiniz ise sohbet odasında bakmaya. ;)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir