ChanServ: Register, Set, Founder, Set Password, Description, Mlock, Secureops

ChanServ Komutları: Kanal Şifreleme; Register, Set Komutunun Kullanımı; Set, Kanal Sahibi Değiştirme; Founder, Kanal Şifresini Değiştirme; Set Password, Kanalın Açıklaması; Description, Kanal Modlarının Ayarlanması; Mlock, Op Koruması; Secureops  ChanServ Nedir? ChanServ Ne işe yarar (ChanServ Departmanı 1.ci Bölüm)

ChanServ Departmanı

Kanal Şifreleme: Register

 

/chanserv register #kanal sifre description Bu komut kanal kurmak için kullanılır. Kurmak istediğiniz kanal daha once register (şifrelenmemiş) edilmemiş olmalıdır. Bunu anlamak için önce şifreleyeceğiniz kanala /chanserv info #kanaladı komutunu kullanarak kanalın şifreli olup olmadığına bakarsınız. Ayrıca komutu kullandığınız anda kanalda op( @ ) olmalısınız. Burada dikkat etmeniz gereken en onemli nokta şifre ile description yani açıklama aynı olmamalıdır.

 

Set Komutunun Kullanımı: Set

 

/chanserv set #kanal modules (Örnek :opnotice on/off) Kurduğunuz herhangi bir kanalın kurulumunu optionlarini ayarlamak için kullanılır. Mesela buna örnek olarak /chanserv set #ikiLaf secureops on komutu ile kanalda accessi olmayanların op olmasını engellersiniz. Set ile kullanılan diğer komutlar aşağıda geliyor.

 

Kanal Sahibi Değiştirme: Founder

 

/chanserv set #kanal founder nick Kanalın founderini değiştirmek için kullanılır. Komutu kullandığınız zaman yazdığınız nick artık kanalın sahibi olur. Tabi komutu kullanmak için kanalın şifresini identify etmiş olmanız gerekiyor.

 

Kanal Şifresini Değiştirme: Set Password

 

/chanserv set #kanal password yenişifre Kanalın şifresini değiştirmek için kullanılır. Şifrenin en az 5 haneli olması gerekir. Komutu kullanmak için kanalın şifresini identify etmiş (kanalın şifresine girilmesi gerekir) olmak gerekiyor. Ayrıca kanal şifresi renkli ve karakterli olursa daha güvenli olur. Kanalın Şifresine /Chanserv identify #kanaladı şifre komutunu yazarak girebilirsiniz.

 

Kanalın Açıklaması: Description

 

/chanserv set #kanal desc yeni description Kanalı kurarken koyduğunuz description i değiştirmek için kullanılır. Bu komutu kullanabilmesi için set yetkisinin olması veya Kanalın şifresine girmiş olması gerekir.

Kanal Modlarının Ayarlanması: Mlock

 

/chanserv set #kanal mlock +-+ntcipsklR Kanalın bir çok ayarı bu komutla kilitlenir.Artık kanal ayarlarına sadece set yetkisi olan ve kanal şifresine girenler değişebilir. Herhangi bir opun kanalın ayarları ile oynayamaması için kullanılır. En ideal şekli +ntc-ipsklR olmasıdır.(Örnek :/chanserv set #Metal +ntc-ipsklR)

 

Op Koruması: Secureops

 

/chanserv set #kanal secureops on|off Kanalda Accesslilerin dışında kimsenin op olamaması için kullanılır. Bir op accessi olmayan birini oplayamaz.

Samuray

Yazar: Samuray

Bir chat vakti seç ! Sıcak hava, kurak çöl, durgun deniz. Bütün insanlar sohbet'te şimdi muhabbet arkadaşı seçme zamanı. Aradığınız kişi buradamı acaba ? Haydi çok merak ettiniz ise sohbet odasında bakmaya. ;)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir